UUG2G220MNQ6MS
CAP ALUM 22UF 20% 400V SMD
UUG2G220MNQ6MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated400 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency448 mA @ 10 kHz