UUJ1E102MNQ6MS
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
UUJ1E102MNQ6MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency805 mA @ 10 kHz