UUJ2E470MRQ6MS
CAP ALUM 47UF 20% 250V SMD
UUJ2E470MRQ6MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated250 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency448 mA @ 10 kHz