UUN0J222MNQ6ZD
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD
UUN0J222MNQ6ZD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusObsolete
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationBi-Polar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency740 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency851 mA @ 10 kHz