UUN1A222MNQ1MS
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
UUN1A222MNQ1MS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2200 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationBi-Polar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Ripple Current @ Low Frequency830 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency954.5 mA @ 10 kHz