UUX1E470MCL1GS
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
UUX1E470MCL1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency79 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency131.93 mA @ 10 kHz