UUX2G1R8MNL1GS
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V SMD
UUX2G1R8MNL1GS
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1.8 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated400 V
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency26 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency43.42 mA @ 10 kHz