UVK2E330MPD1TD
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
UVK2E330MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated250 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency320 mA @ 10 kHz