UVR0J470MDD1TD
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
UVR0J470MDD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency190 mA @ 10 kHz