UVR1C100MDD6
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
UVR1C100MDD6
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusObsolete
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency100 mA @ 10 kHz