UVR1C220MDD1TA
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
UVR1C220MDD1TA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency150 mA @ 10 kHz