UVR1H331MPD1TD
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
UVR1H331MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance330 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency885 mA @ 10 kHz