UVR2E471MRD
CAP ALUM 470UF 20% 250V RADIAL
UVR2E471MRD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance470 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated250 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.84 A @ 10 kHz