UVR2E4R7MPD1TA
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
UVR2E4R7MPD1TA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance4.7 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated250 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency88 mA @ 10 kHz