UVR2F330MHD1TN
CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL
UVR2F330MHD1TN
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated315 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency275 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency440 mA @ 10 kHz