UVR2W010MPD1TA
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
UVR2W010MPD1TA
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated450 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency36.8 mA @ 10 kHz