UVY0J153MHD
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
UVY0J153MHD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance15000 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency1.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency2.093 A @ 10 kHz