UVY1H102MHD1TO
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
UVY1H102MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency1.0925 A @ 10 kHz