UVY2C470MPD
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
UVY2C470MPD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated160 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency240 mA @ 10 kHz