UVY2D4R7MED
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
UVY2D4R7MED
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance4.7 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated200 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency56 mA @ 10 kHz