UVY2V4R7MPD1TD
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
UVY2V4R7MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance4.7 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated350 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency39 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency62.4 mA @ 10 kHz