UVZ0J102MPD1TD
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
UVZ0J102MPD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance1000 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PolarizationPolar
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency448.5 mA @ 10 kHz