UVZ1A470MDD1TD
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
UVZ1A470MDD1TD
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance47 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated10 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency68 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency136 mA @ 10 kHz