UVZ2C101MHD1TO
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
UVZ2C101MHD1TO
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Voltage - Rated160 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size-
Ripple Current @ Low Frequency215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency344 mA @ 10 kHz