UWD1H4R7MCL1GS
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
UWD1H4R7MCL1GS
Ratings-
Impedance1.52 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance4.7 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Polarization-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency42.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency85 mA @ 100 kHz