UWD1V221MCL1GS
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
UWD1V221MCL1GS
Ratings-
Impedance90 mOhms
Tolerance±20%
Capacitance220 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Polarization-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency670 mA @ 100 kHz