UWF0J220MCL1GB
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD
UWF0J220MCL1GB
Ratings-
Impedance5 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Polarization-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated6.3 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency50 mA @ 100 kHz