UWF1E220MCL1GB
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
UWF1E220MCL1GB
Ratings-
Impedance1.3 Ohms
Tolerance±20%
Capacitance22 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Polarization-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated25 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency57.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency115 mA @ 100 kHz