UWR1V330MCL1GB
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
UWR1V330MCL1GB
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance33 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency62 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency93 mA @ 10 kHz