UWZ1C101MCL1GB
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
UWZ1C101MCL1GB
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance100 µF
Part StatusActive
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Lead Spacing-
PolarizationPolar
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated16 V
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency90 mA @ 10 kHz