UZS1H2R2MCL1GB
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
UZS1H2R2MCL1GB
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance2.2 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Polarization-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated50 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency13 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency19.5 mA @ 10 kHz