UZS1V100MCL1GB
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
UZS1V100MCL1GB
Ratings-
Impedance-
Tolerance±20%
Capacitance10 µF
Part StatusActive
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Polarization-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Voltage - Rated35 V
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency43.5 mA @ 10 kHz